2024-05-03
Jak ve skutečnosti vypadají pohádkové pláže Bali

Píše bloger pod přezdívkou levik:
Tady jsem, konečně jsem se vrátil domů, a teď přišel čas říct vám celou bezradnou pravdu o rájských plážích Bali. Úžasné je, že o tom téměř nenajdete nic v žádné nadšené zprávě od blogerů. Všichni jako jeden chválí prvotřídní ráj bílého písku a azurově modré vody. Bohužel, ve skutečnosti to není tak skvělé, jak by se mohlo zdát při čtení článků na internetu.

Řeknu vám to tak, jak to je, bez příkras, abyste, když se chystáte na dovolenou, nezažili stejné zklamání jako já. Přečtěte si tento příspěvek a ukažte ho přátelům, kteří se chystají (nebo sní) jet na dovolenou na Bali. Koneckonců, varovaný – znamená připravený.
Pokud otevřete Instagram podle tagu „Bali“, uvidíte tam výběr fotografií pustých pláží a krásných lidí — většinou dívek, obdarovaných přírodou (a nejen!) nádhernými postavami. Právě na takový ostrov jsme se chystali na dovolenou i my.
A není divu, nikdo nechce, když přijede na dlouho očekávanou dovolenou, sdílet ve svém útulném Instagramu fotografie pláží, které více připomínají smetiště. Všichni chtějí vystavovat na odiv krásné obrázky, ke které by ostatní doma přáli závidět. Obrázky, které je samy přivedly k rozhodnutí jet na Bali.

Přiznám se, že i já jsem trochu vinen — tady, například, těsně před Novým rokem jsem nechtěl nikomu kazit náladu, a tak jsem zveřejnil fotografii z uzavřené čisté pláže.
Ve výsledku vzniká začarovaný kruh — nikdo nechce jako první ukázat pravdu. Nikdo se nechce přiznat, že jel do rájského koutu, a skončil na skládce. Ale je potřeba s tím nějak bojovat, takže vám přece jen povím, jak to vypadá ve skutečnosti.
Abych to shrnul, přijeli jsme do Seminyaku, hodili věci do vily a spěchali na pláž. Když jsme tam přišli, hned jsme pocítili, že je něco v nepořádku.

Všude po písku se povalovaly nějaké prázdné láhve, pytlíky, obaly, kelímky...

Na některých místech, kde stály lehátka se slunečníky, jich bylo méně.

Na jiných — mnohem více.

A co je horší, vrstva plastového odpadu se nekončila na písku — to všechno pokračovalo až k okraji vody a dál. V přílivových vlnách plavaly stále ty stejné láhve a kelímky. Bylo naprosto nepochopitelné, jak je možné v takovém prostředí sedět, a je strašné si představit, jak se v tom koupat.

Ukázalo se, že vinu za celý tento odpad nelze svést výhradně na obyvatele Bali a dokonce ani na turisty, kteří za sebou neuklízejí. Poslední několik let se zimní měsíce na ostrově staly sezonou plastu. Mořské proudy přivážejí na jihozápadní pobřeží (kde se nacházejí všechny nejoblíbenější resorty) hromady odpadu ze sousední Jávy. Indonésie jako celek je jednou z nejhorších znečišťujících zemí, používá se zde hodně jednorázového plastu, který se nijak nerecykluje. To všechno končí v místních řekách, a pak se vyplavuje do moře. A od prosince do března se vyplavuje na pobřeží Bali, přesně na těch místech, kde odpočívají turisté, kteří přišli za rájskými plážemi. Mořské proudy vyplavují na břeh nejen hory plastů, ale občas se na plážích Kuty, Seminyaku, Jimbaranu a dalších ocitají celé klády.

Může to znít překvapivě, ale některé lidi celý ten odpad vůbec neruší. Lidé sedí na lehátkách uprostřed všech těch láhví a etiket!

Umožňují svým dětem hrát si na písku uprostřed celé téhle skládky!

Někteří si dokonce dělají selfie na těchto zaneřáděných plážích!

Místní úřady a majitelé pobřežních hotelů chápou, že taková situace může vážně poškodit turistiku na ostrově a připravit je o velkou část příjmů. Proto jsou pláže u drahých hotelů každé ráno uklízeny pracovníky a dobrovolníky. Ti přicházejí brzy ráno s koštěti a hráběmi, sbírají veškerý odpad, který se objevil od včerejška, do velkých pytlů a odnášejí to někde pryč. Doufám, že celý ten plast se pak někde správně zpracovává a neobjevuje se znovu v moři.

Na některých místech na pláži je velmi zřetelně vidět, kde končí zóna drahého hotelu, a tím i sféra působení těchto uklízečů.

Nemělo by překvapovat, že většina turistů na Bali dává přednost trávení času v takzvaných plážových klubech než na veřejných plážích?

My jsme sami strávili několik hodin v takovém klubu 31. prosince.
A jinak jsme se více koupali v bazénu než v moři. Zklamání z balijských pláží pro nás bylo šokující.
Pokud se někdo z vašich známých chystá na Bali s nadějí na čisté pláže z Instagramu, ukažte jim tento příspěvek. Takové pláže na ostrově ještě existují, ale pravděpodobně za ně bude potřeba si připlatit.
* * *
A ještě... Neměli byste myslet, že tento problém je výhradně pro Bali, že stačí najít nějakou jinou rájskou pláž v jiném koutu světa. Dříve či později budou všechny takové pláže stejně zaneřáděné plastovým odpadem, pokud naše civilizace bude i nadále masově používat lahve, kelímky, obaly a igelitové pytlíky.
Nejednou jsem slyšel o tom, jak jednorázové plastové výrobky znečišťují naše oceány. O tom, jak někde v moři plave plastový ostrov, který je třikrát větší než Francie. Ale nyní jsem se s tím musel setkat tváří v tvář a je to docela odpudivý pocit.
Jak se s tím bojovat?
Od ledna 2019 na Bali již byl zaveden zákaz všech jednorázových plastových výrobků. Není jasné, jak ostrov, kde je normální pitná voda pouze v lahvích, dokáže takový zákaz uvést do praxe. Ale i když se jim to podaří, nijak to neovlivní tok odpadu, který mořské proudy přivážejí k jejich břehům v zimních měsících.
Ráno nebo později si všichni z nás budeme muset uvědomit, že používáme a vyhazujeme příliš mnoho plastů v každodenním životě, a něco změnit ve svých zvycích.
Fotografie a text — Zdroj